Pastacılığın tarihi oldukça eski, milattan önce 5. yüzyıla kadar uzanan bu tarih bize insanlığın yemek ritüellerine ne kadar önem verdiğini gösteriyor. 

Günümüzde oldukça gelişen pastacılık her geçen gün yenilenen tarifler ile gelişimini sürdürmeye devam ediyor. Bu gelişimle birlikte pastanelerin, butik fırınların ve pasta üretimi yapan işletmelerin ihtiyaçları da değişiyor. Bir üreticinin sahip olduğu ya da geliştirmek istediği reçetelerde hem güvenilir hem de tarifine lezzet katacak malzemeler kullanması oldukça önemlidir. 

 

Pakmaya Pastane’de bu ihtiyaca cevap veren kalite ve çeşitte ürünleriyle profesyonellerin yanında.

Pastacılık Malzemeleri Nelerdir?

Pastacılık malzemeleri denildiği zaman genel olarak pasta, tart, kek, muffin gibi farklı ürünlerin yapımında kullanılan malzemeler akla gelmektedir. Ancak biraz daha detaylı bir inceleme yapılması için pastacılık malzemelerinin kullanım alanına inmek gerekir. Hazır karışımlar bir tarifi kolayca hazırlamaya yardımcı olabileceği gibi tarifin lezzetini arttırmak için de kullanılabilir.

Pişirme Yardımcısı Olan Pastacılık Malzemeleri

Pişirme yardımcısı denildiği zaman ilk akla gelen şekerli vanilin ve hamur kabartma tozu olsa da bu liste gelişen pastacılık sektörü ile birlikte uzayıp gitmektedir. Her pişirme yardımcısının tariflere farklı etkisi olur. 

Bu nedenle de kullanım şekli ve miktarı tariften tarife farklılık gösterir.

Hamur kabartma tozu yumuşak ve kabarmış bir doku elde etmek için tercih edilir. Bu yardımcı malzemeyi birkaç damla limon ile daha etkili hale getirmek mümkün olduğu gibi hiçbir ekleme yapmadan kullanmak da mümkündür.

Nişastalar ise hamura undan çok daha farklı bir doku sağlarlar. Buğday ve mısır nişastası pastacılıkta en çok kullanılan yardımcı malzemeler arasında yer alır.

Kakao bir tarifin baştan sona değişmesini sağlayacak bir etkiye sahiptir. Pastacılığın genelinde kakaolu ve vanilyalı tarifler her zaman bir adım öne çıkar. 

Kakao kullanımında,kakaonun yapısına, topaklanmama özelliğine ve elenebilmesine bakılmalıdır. İyi bir kakao, seçimlerini kakaolu tariflerden yapanların tatmin edici bir lezzet elde etmelerini sağlar.

Süsleme İçin Kullanılan Pastacılık Malzemeleri

Lezzet kadar sunumun da önemli olduğu artık herkesin kabul ettiği bir gerçek. Son yıllarda rekabette öne çıkmanın vazgeçilmezlerinden birisi olan sunum teknikleri pastacılık alanında da sürekli gelişiyor. Süsleme için kullanılan pastacılık malzemeleri arasında şeker hamuru, jöle, krem şanti, pul çikolata ve farklı aromalara sahip soslar dikkat çekiyor. Hem taleplere hem de yeni trendlere uygun lezzetler üretmek için kullanılabilecek yaratıcı pastacılık malzemeleri ile eşsiz tarifler ortaya çıkarmak ve dikkat çekici sunumlar yapmak mümkün olacak.

Pastanelerde en çok kullanılan süsleme malzemeleri arasında yer alan krem şanti ve krema hem toz hem de sıvı formda bulunabiliyor. Bu iki farklı ürün de üretim sürecinin farklı aşamalarında kullanılabiliyor. 

Toz halde bulunan kremalar üretimin ilk aşamalarında rahatlıkla tercih edilebilirken, gelen siparişlere anlık olarak son dokunuşu yapmak gerektiğinde ya da hoş bir sunum elde etmek için sıvı krem şanti çeşitleri tercih edilebiliyor.

Meyveli dolgu kremaları, pralin ve jöle gibi hem ilk üretim aşamalarında hem de sunumlarda kullanılabilen pastacılık malzemeleri farklı ve yaratıcı süslemeler yapabilmenin en kolay, lezzetli ve keyifli yollarını keşfetmenizi sağlayacak.

Son dokunuşta lezzetlerin farkını ortaya çıkaran özel süslemeleri de unutmamak gerek. Yenilebilir dekorlar, mücevher görünümlü süslemeler hem geniş renk yelpazesi hem de farklı aromalar ile sunulduğu için güzel bir sunumun vazgeçilmezi olmuş durumda.

 

Profesyoneller İçin Hazır Karışımlar

Makaron, sufle, muffin, pandispanya gibi farklı dokulara sahip olan lezzetler için  Pakmaya Profesyoneller Dünyası’nda özel olarak hazırlanan karışımların titiz bir AR-GE çalışması sonrası ortaya çıktığı unutulmamalı. 

Kullanılacak unun kalitesi, elenme sayısı, inceliği ve dokusu elde edilecek ürüne doğrudan etki ettiği için bu tür karışımların her zaman çok profesyonel sonuçlar almak için kullanılması hedeflenir.

Ayrıca bu tür hazır karışımlar profesyoneller tarafından kullanılacağı için geliştirmeye açıktır. Ustaların kendi reçeteleri ile eşleştirebileceği hazır karışımlar hazırlık süresini kısaltır. Bir profesyonel için reçetelerinin her zaman aynı dokuya ve lezzete sahip olmasının gerekliliği ve önemi kesinlikle göz ardı edilemeyeceği için köklü ve kendini kanıtlamış bir tedarikçinin hazır karışımlarının kullanılması uzun vadede stabil ve lezzetli sonuçlar almak için olmazsa olmazlardan birisidir.

 

Hazır karışımların pastacılık malzemeleri arasında yer almasının bir diğer nedeni de bu tür karışımlarla profesyonellerin kendi denemelerini daha kolay yapabilmeleridir. Puding, tavukgöğsü, kazandibi, keşkül gibi aromaları pastalarında, kurabiyelerinde ya da keklerinde lezzet katmanı olarak kullanmak isteyenler için toz karışım ya da aroma kullanmak çoğu zaman zorunluluktur. Bu nedenle yeni lezzet yolculukları için de hazır karışımlar pastanelerde sıkça tercih edilen pastacılık malzemeleri arasında yerlerini alırlar.

Ürün Slider
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR